Türkiye Altın Cevherleri Haritası


Türkiye Altın Cevherleri Haritası

Türkiye altın cevher yatakları haritası Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün sitesinden alınarak sitemize eklenmiştir. Haritayı incelediğimizde yurdumuzun çeşitli bölgelerinde bir çok potansiyel altın cevher yatakları mevcuttur.

  • Altın yataklarına baktığımızda; Küçükdere, Ovacık, İzmir Efemçukuru, Sart, Kışladağ, Kaymaz, Ilıç Çöpler, Mastra ve Artvin Cerattepe bölgelerinde aktif olarak çıkarılmaktadır.
  • Gümüş madeniise sadece yüksek miktarda Gümüşköy’de yer almaktadır.
  • Potansiyel altın cevher sahalarıise; İğneada, Şahinli, Akbaba, Madendağ, Kartaldağ, Beyköy, Sülüklügöl, Söğüt, Arapdağ, Bozdağ, Küre, Karağaç, Emirli, Dağardı, Gicik, Terziali, Bolkardağı, Kisecikköy, Akıllıçay, Bakırtepe, Fırat Batısı, Sayaca, Evliyatepe, Kaletaş, Akoluk, Olucak bölgeleridir.
  • Yan ürün olarakBalya, Altınoluk, Aşıköy, Bakibaba, Kırkpavli, Asarcık, Çayeli, Akarşen, Seyitler, Zeytin Dağı, Nazaruşağı ve Ergani bölgelerinde bulunmaktadır.

 

Cevherin büyük bulundukları bölgeleri gösteren harita aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki haritadan bu bölgeleri inceleyebilirsiniz.
Madenlerimiz epey önemli derecede olmasına rağmen ülkemiz hala yurt dışından altın ve mücevherat ithal etmektedir. Madenlerde yeteri kadar çıkarma ve üretim yapılmamaktadır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*